הרב והמערב – 8 קבצים א יט

תורת הראי"ה קוק

הרב והמערב

שמונה קבצים א יט

בעברית קלה

המקור

מחשבות אודות

ההזיה באה מהנטיה לחקר נשגב כשהיא מתרפצת בלא עתה, טרם אשר רכשה לה את ההכנות הדרושות לה, דהיינו עד לא הספיקה ללמוד את הלמודים המוחשיים הפריים, הקודמים תמיד לההתעמקות בנאצל ונשגב, ועד אשר לא בססה לא מעמדה המוסרי בכל מילואו, באופן המספיק למעמד נפש נשגב, הראוי להתאים אל החקר המלא אורה ועזוז נפש כחקר אלוה בצורתו הרוממה. ומזה הטעם אנו מוצאים תמיד, אחרי נטיה של התעוררות דרישת הנשגב, שאחריה באה הזיה, הזיה אמונית או הזיה כפרנית. והכל הוא מפני התלמידים שלא שמשו כל צרכם, אשר עלו למרומי הדרישה בלא הכנה קודמת. בספרו מוסר יהודי לעומת מוסר נוצרי, כותב הרב בן אמוזג: "ראינו כיצד כאשר אילצו הנסיבות את הנצרות לדחות את הקיום החדש שהבטיחה, והאינטרסים והצרכים של העולם הזה צרו עליה ותבעו במפגיע את פתרונם, היא יצקה את רוחה זו לתוכם, את הסגידה הבלעדית לחיי נצח ולאינטרסים של הנצח, את שעבודם התמידי של תנאי ההווה, על זכויותיהם וחובותיהם, למצב בדיוני זה, ליצירה דמיונית זו של מלכות עתידית של תחיית המתים, אליה שייכה את עצמה להלכה אם לא למעשה. מאז ומעולם לא היתה הנצרות אלא עבריות קטועת-אברים זו, שניטל ממנה אותו מרכיב המקשר אותה אל חיי העולם הזה: הגוף, המשפחה, החברה, המולדת, ובעצם כל צורות החיים האפשריות.
ראינו כיצד דבקה הנצרות תמיד בפולחן החלקי של עבריות רוחנית, של האמונה כשלעצמה, של המצפון האינדבידואלי – פולחן בו יכול האדם, המלא בוז לגוף, לחיים, לחברה ולאומה, להסתגר בתוך עצמו ולהתנתק לחלוטין."

The Rav and the West

The Eight Files – A 19

English Translation Commentary
Hallucinations arise when the tendency to explore the transcendental erupts immaturely, before it has acquired the schooling it requires, i.e., before it has had time to learn the tangible and specific studies that must always precede the profound study of the transcendental and lofty; before it has established its moral stature in full, in a way appropriate for a transcendental state of mind and worthy of being fit for such a light and joy filled study as the study of God in its elevated form.
It is for this reason that we always find that a tendency to awaken and search for the sublime, is followed by an hallucination, a delirium of faith or of heresy. And the root reason of all this are the students who have not spent enough time with the master , who have scaled the heights of the quest for the divine without prior preparation.
מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s