פולמוסי אבולוציה – הפולחני הוא אבולוציוני

וובר מבחין בין דתות פולחניות לדתות גאוליות – והבחנה זו חשובה מאוד לדיון האבולוציוני בתרבות. ברור בעליל שהדתות הפולחניות הצומחות מתוך הנטיות המגיות הבסיסיות של תרבויות בראשיתן, הן הדתות "הראשונות" של האדם.
בין אם מדובר בדת "האבות" ביפן או בסין, בטקסי האירוח המורכבים של הדת ההינדית, או ב[מה?] של האינדיאנים באמריקה – כל הדתות הבראשיתיות הן פולחניות.
האיסלם שהוא דת פולחנית ביסודה, המשלב גם פולחן אבות משמעותי ב[השלם] המתווה את המעשים על פי חיקוי של מעשי הנביא – התפשט היטב במזרח, בהחליפו את הפולחן האלילי בפולחנו של האל האחד הכל יכול.
דתות פולחניות הן "אבולוציוניות" במהותן – מאחר והן פועלות על המציאות בצורה ישירה של מעשים, בדיוק כפי שהאבולוציה מתנהלת במציאות במישור של המעשים.
השועל רודף אחרי הארנבת, והארנבת בורחת מפניו – מעשיו של כל אחד מהם קריטיים להישרדות. המעשים קובעים כאן ולא התודעות. המעשים הם אלה שיוצרים את התהליך האבולוציוני של שכלול יכולות הרדיפה והבריחה של שועלים וארנבות.
אין מקום למדיטציה או התבוננות של אמונה בחייהם של שועלים וארנבות – וגם בחייהן של רוב התרבויות האנושיות –

הבודהיזם והנצרות מתכחשים שניהם לעולם המציאות, לעולם האבולוציוני. הבודהיזם הרואה בכל אשליה, בא לפוגג את עצם המציאות כמסך המצעף את עין המתבונן הסובקייטי – עד לאיונו של המתבונן עצמו (מה שמזכיר קצת את המהלך המזהיר של יום לפני קנט כשאמר שדקרט טועה כאשר אמר "אני חושב משמע אתה קיים" – מי אומר שאם יש מחשבה יש גם חושב? החושב הוא הזייה.
הנצרות מצידה רואה בעולם מעטה חיצוני ושקרי, עבודה של השטן הבאה להסיט את המאמין מאמונתו ולהסיח את דעתו מהעיקר. האידיאלים של הנצרות, בדומה לבודהיזם הם התבדלות מהעולם הזה והבליו, ולכן יכול היה לותר לנהוג באכזריות יתרה במרד האיכרים – משום שגזירת הגורל העולמית אינה מצדיקה התערבות אנושית כלשהי ואין המעשים מעלים ומורידים – בדיוק כפי שמבחינתו של הבודהיסט עולם התופעות והמעשים הוא חסר משמעות אמיתית והמעורבות של היחיד בתוכו אינה אלא שלב ביניים בדרך אל הגאולה.

התקופה המודרנית – מדע והשכלה
המדע מחובר אף הוא אל המעשים ולא אל התודעה – מחובר אל המציאות.
המדע וההשכלה החזירו את האדם אל מסלול הרב-אדמיות המחובר אל המעשים והמציאות.
אנשי מדע יודעים שאין עוסקים בצד הסובייקטיבי הפנימי של המציאות אלא במניפולציות מדוייקות של הצד החיצוני. שום פולחן לא ישתווה לניסוי מתוכנן היטב בפיסיקה קוואנטית – ניסוי שסטייה מזערית ביותר יכולה לשנות את תוצאותיו מן הקצה – כפי שסטייה מכללי הפולחן יכולה להמיט אסון על מי שאמון על ריצוי האלים.
ההומניזם המעניק ליחיד את כוחו לשנות עולם – מחזיר לעולם את כוחו של תשובה – בה קובעים המעשים.
מערכות ביוב מודרניות חשובות מכל דבר אחר.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s